Kurt Vonnegut

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kurt Vonnegut
Kurt vonnegut.jpeg
Data i miejsce urodzenia 11 listopada,1922
Indianapolis
Data i miejsce śmierci 11 kwietnia 2007
Nowy Jork
Narodowość USA
Ważne dzieła Śniadanie mistrzów
Strona domowa
Kurt vonnegut1.jpeg
Kurt vonnegut2.jpeg
Kurt vonnegut3.jpeg
Kurt vonnegut4.jpeg

Kurt Vonnegut ( - ) amerykański pisarz, publicysta, urodził się w 1922 roku w Indianapolis jako syn niemieckich emigrantów: Kurta Vonneguta St. i Edith Lieber. Vonnegut uczęszczał do Orchard School, Shortridge High School, gdzie pisał do szkolnej gazety ‘The Shortridge Echo’. W 1940 r. przyjęto go na chemię na Uniwersytecie Cornella, w 1942 r. opuścił uniwersytet, nie ukończywszy go.

W 1943 r. Vonnegut wstąpił do wojska i został oddelegowany na studia do Instytutu Technologii w Carnegie, a następnie na Uniwersytet w Tennesee, po czym wysłano go na front do Europy. Słuzył w 106. dywizji piechoty. W grudnia 1944, w czasie ofensywy niemieckiej w Ardenach został wzięty do niemieckiej niewoli i osadzony w Dreźnie, gdzie za dnia pracował przy produkcji syropu słodowego dla kobiet w ciąży, a nocą był przetrzymywany w podziemiach starej rzeźni. 13 lutego 1945 przeżył bombardowanie miasta przez aliantów. Wydarzenie to stało się główną inspiracją dla jego powieści - Rzeźnia numer pięć. Kilka miesięcy później Armia Czerwona wyzwoliła Vonneguta z niewoli, po czym pisarz wrócił do Stanów i został odznaczony orderem Purple Heart.

Po powrocie do USA Vonnegut poślubił Jane Marie Cox i podjął studia antropologiczne na Uniwersytecie Chicago. Jego praca dyplomowa na temat „Fluctuations Between Good and Evil in Simple Tale” została odrzucona przez komisję uniwersytecką. Tytuł przyznano mu dopiero w 1971 r. za powieść Kocia kołyska. W czasie studiów pracował jako reporter kryminalny. W maju 1947 r. urodził się jego pierwszy syn – Mark, pisarz przeniósł się do Schenectady, gdzie podjął pracę w dziale public relations w firmie General Electric, w której jego brat Bernard pracował jako naukowiec. W latach 50. Vonnegut zaczął publikować swoje pierwsze opowiadania, m.in. w magazynie Collier’s, a zyski z publikacji pozwoliły mu w 1950 r. porzucić pracę w GE, by przenieść się do Cape Cod i pracować wyłącznie jako wolny strzelec. Pierwszą powieść, zatytułowaną Pianola, wydał w 1952 r. i mimo że jego uznanie w środowisku literackim wciąż rosło, pisarz był zmuszony do szukania alternatywnych źródeł dochodu. Pracował między innymi na stanowiskach nauczyciela angielskiego czy copywritera. Otworzył również pierwszy w USA salon Saaba. W 1957 r. zmarła na raka siostra pisarza, dwa dni po śmierci swojego męża. W wyniku tej tragedii czwórka ich dzieci została osierocona. Vonnegut i jego żona zaadoptowali najstarszą trójkę (mimo że mieli już troje własnych dzieci).

Od 1965 r. wykładał w Hopefield School, a w latach 1965-1971 prowadził warsztaty pisarskie na uniwersytetach Iowa i Harvarda.

Vonnegut znany był ze swoich kontrowersyjnych przekonań, których nie bał się wyrażać. Wyznawał poglądy lewicowe, był przeciwny wojnie i łamaniu praw obywatelskich. Sam siebie określał jako humanistę i socjalistę. W 1968 r. podpisał ‘Writers and Editors War Tax Protest’, w którym deklarowano zaprzestanie płacenia podatków w proteście przeciwko wojnie w Wietnamie. W licznych wywiadach i artykułach krytycznie wypowiadał się na temat polityki George'a W. Busha i sprzeciwiał się wojnie w Iraku. Był członkiem American Civil Liberties Union, amerykańskiej organizacji broniącej wolności obywatelskich.

Vonnegut bezustannie bawił się formą, prowokował czytelnika, wciągał go w literackie pułapki i kpił z niego. Swoje powieści ozdabiał czasem własnoręcznie wykonanymi, prymitywnymi rysunkami, np. słynną "dziurą w zadku" w powieści Śniadanie mistrzów. Wiele z jego powieści składa się z licznych, króciutkich rozdziałów, podobnie jak u Julio Cortázara. Forma i styl Kociej kołyski nawiązuje wręcz do Biblii, a autor opisuje w niej nawet zasady fikcyjnej religii, zwanej bokononizmem.

Istotnym nurtem w twórczości Vonneguta był surrealizm. Powieści jego były pełne dziwacznych postaci, groteskowych, makabrycznych i onirycznych wydarzeń. Pisarz fascynował się science fiction, co najwyraźniej zaznaczył w powieści Syreny z Tytana i pisarskiej kreacji swojego alter ego – Kilgore'a Trouta.

Swoje utwory podpisywał Kurt Vonnegut Jr lub Kurt Vonnegut.

Spis treści

Powieści

Zbiory opowiadań

Omnibusy

 • Slaughterhouse-Five / The Sirens of Titan / Player Piano / Cat's Cradle / Breakfast of Champions / Mother Night (1980)
 • Kurt Vonnegut: Novels & Stories, 1963-1973 (2011)
 • Kurt Vonnegut: Novels & Stories 1950-1962 (2012)

Chapterbooks

 • You've Never Been to Barnstable? (1966)
 • 2 B R 0 2 B (2007)
 • The Big Trip Up Yonder (2009)

Nonfiction

 • Wampeters, Foma & Granfalloons (1974) Wampetery, foma i granfalony
 • Palm Sunday (1981) inny tytuł: Palm Sunday: An Autobiographical Collage (1981) Niedziela Palmowa
 • Nothing Is Lost Save Honor (1985)
 • Fates Worse Than Death (1991) Losy gorsze od śmierci
 • A Man Without a Country (2005) Człowiek bez ojczyzny
 • Slaughterhouse-Five: Critical Insights (2010)
 • Kurt Vonnegut: The Last Interview and Other Conversations (2011)

Inna twórczość

 • Happy Birthday, Wanda June (1973) W dniu urodzin Wandy June

Opowiadania

Cytaty

 • "Życie jest zabawne, kiedy się tylko przestać nad nim zastanawiać".

Kurt Vonnegut "Syreny z Tytana"

 • "Możliwe, że obchodząc rocznice wojen powinniśmy rozbierać się do naga, malować się na niebiesko i przez cały dzień chodzić na czworakach, chrząkając jak świnie. Byłoby to na pewno właściwsze niż wzniosłe przemówienia oraz defilady sztandarów i dobrze naoliwionych armat".

Kurt Vonnegut "Kocia kołyska"

 • "Powiedzenie o kimś, że czasami zachowuje się jak dziecko, jest wyrazem głębokiego szacunku i uznania, bo właśnie tacy ludzie miewają genialne pomysły".

Kurt Vonnegut "Witajcie w małpiarni"

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony